Ynt: Oğuz Han’ın Çin İmparatoru’na Yazdığı Mektupta Türkler

çin imparatorluğu ile ilgili görsel sonucu çin imparatorluğu ile ilgili görsel sonucu


asya hun (büyük) devleti ile ilgili görsel sonucu

asya hun (büyük) devleti ile ilgili görsel sonucu

 

“Yay çekebilen ve kullanabilen tüm kavimler Hun olarak bir tek aile halinde birleştirildiler. Artık Hun ülkesinde küçükler büyümeleri için gerekli çevreyi elde edecekler; yaşlılar ve büyükler ise kendi yurtlarında sessiz ve rahat yaşayacaklardır. Nesillerden nesillere bütün Hunlar barış ve mutluluk içinde kalacaktır. Tanrı’nın lütuf ve inayeti ile subay ve askerlerimin üstün yetenek ve erdemleri ile dayanıklı atlarımın üstün gücü ile Kuşhanları ezerek yendi. Çin sınırındaki bütün küçük devletler ile, bütün Orta Asya halkları düzene kavuşturuldu. Bunların hepsi artık Hun oldular.”

Bilge Bey 1. nesil Soruldu üzerinde 17 Şubat 2017 Tarih.
Yorum Ekle
5 Cevaplar

Türkler yerleşik bir hayat sürmez. Bunun için de okuma yazmayla geç tanışmışlardır. Hun devletiyle alakalı kaynakların büyük bölümü hatta hepsi Çin kaynaklarıdır. Uygurlar’ın yerleşik hayata geçmesi bizi tam anlamıyla sanata ve yazıya önem veren millet yapmıştır. Ondan önce alfabe oluşturmuş olsak bile Orhun ve Yenisey Yazıtlarından başka elle tutulur bir yazılı kaynağımız yoktur. Savaşçı milletlerin yazı ile ilgisi pek olmuyor. Bu mektupları tarih kitabı yazdığını zanneden arkadaşlar yazıyor. Milleti heyecanlandırmak maksadıyla güzel görünebilir fakat asılsızdır.

1. nesil üzerinde 19 Şubat 2017 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Bu cevabı göndererek, kullanım koşulları ve gizlilik kurallarını kabul etmiş olursunuz privacy policy and terms of service.