Ynt: MHP’li muhalifler ‘Hayır’ kampanyasını başlattı

MHP’li muhalifler, eski ve yeni milletvekilleri ile eski ülkü ocakları başkanlarından oluşan ‘Hayır Platformu’ referandumda ‘hayır’ kampanyasına bugün Ankara’da Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Merkezinde başladı. ‘Tanrı Türk’ü korusun’, ‘Tek adama hayır’, ‘Ülküm, ülkem için hayır’ yazılı afişlerin yer aldığı toplantıda ‘Çırpınırdı Karadeniz’ ezgileri eşliğinde Türk Bayrakları dalgalandı. Kadın partililerin ellerine kına yaktığı görülürken program öncesinde de salonda kına dağıtıldı, halk müziği sanatçıları konser verdi. Muhalifler Sadi Somuncuoğlu, Meral Akşener, Koray Aydın, Ümit Özdağ, Sinan Oğan, Yusuf Halaçoğlu, Nuri Okutan, İsmail Ok, Engin Alan, Osman Pamukoğlu sunucunun anonsu sonrası alkışlar eşliğinde salona geldi.

Muhaliflerin ‘hayır’ kampanyasında konuşma yapan tek isim MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu oldu. Parlamenter sistemi ve başkanlık sistemini karşılaştıran Yusuf Halaçoğlu, anayasa değişikliği teklifinin maddelerini tek tek okudu. Yusuf Halaçoğlu şunları söyledi: “Anayasanın maddeleri incelendiğinde, söylendiği gibi ne istikrar gelecek, ne terörün son bulması, ne de yönetimdeki kargaşa ortadan kalkacaktır. Zira 14 yıldır büyük çoğunlukla tek başına iktidar olanlar, aslında istikrarsızlığın asıl sebebidir. Bu dönemde milli değerler ayaklar altına alınmış, Cumhuriyetin tüm kazançları bir çırpıda silinmiş, toplum kutuplaştırılmıştır. Bu sebeple bu anayasa değişikliğinde, ne Cumhuriyet için, ne Türkiye’nin bekası için, ne de Türk Milletinin geleceği için evet denecek bir madde yoktur. Zaten beka sorunu var ise durum acildir ve beka sorununu çıkaranlar ise 14 yıldır ülkeyi yönetenlerin ta kendileridir. Dolayısıyla beka sorununu ortaya çıkaranların bunu çözmelerini beklemek de akla ziyandır. Öte yandan kaldı ki beka sorunu acilse neden anayasanın yürürlüğe girmesi 2019’a bırakılmıştır? Ancak herkes bilmektedir ki aslında Türkiye’de bir beka sorunu yoktur ve bu durum uygulamanın iki yıl sonraya bırakılmasından da anlaşılmakta ve anayasayı savunanlarca da teyit edilmiş olmaktadır. Bu da demektir ki anayasa değişikliği, Türkiye’nin bugün için ihtiyacı olan bir kanun değişikliği değildir. Aksine bu anayasa demokratik parlamenter sistemi ortadan kaldıran Yargıyı, yasamayı ve yürütmeyi tek kişide toplayan bir nitelik taşımaktadır. Cumhurbaşkanı bir başkan değil, başkan ötesinde tüm yetkileri elinde tutan tek adamdır. Bu arada geçmişte padişahların bile bu kadar yetkisinin olmadığı ve en azından yargıya müdahale edemedikleri bir gerçektir.”

Türk Sesi 1. nesil Soruldu üzerinde 18 Şubat 2017 Haber.
Yorum Ekle
1 Cevaplar

Yenilmezler filmi kadrosu gibi kadro…
Öte yandan, başkanın yargıya dahi müdahale edebilecek olması kabul görülebilecek bir şey değildir.

1. nesil üzerinde 18 Şubat 2017 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Bu cevabı göndererek, kullanım koşulları ve gizlilik kurallarını kabul etmiş olursunuz privacy policy and terms of service.